تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

برگزاری کلاس آموزشی خلاقیت در کتابخانه بقیه الله اعظم باروق

  اغلب، همان چیزهایی که فکر میکنیم بلدیم ما را از یادگیري باز میدارند
  هر کس به اندازهاي که در خلاقیت ماهر شود، میتواند مسئله هاي مختلف ریز و درشت را بهتر حل کند و زندگی غنیتري را تجربه کند.
  انسانها اغلب به طور خودکار بعد از شنیدن هر پیشنهادي بر اساس احساسی که نسبت به آن دارند عمل میکنند.
  اگر پیشنهاد را نپسندیم، بلافاصله نقاط ضعف و ابعاد تاریک و بدترین حالات ممکن آن را به دقت بررسی میکنیم و با قیافهاي حق به جانب، آنها را مطرح میکنیم تاکاستیهاي پیشنهاد نمایان شود. در واقع پیشنهاد گیرنده به صورت ناخواسته در مسیري میافتد که فکر میکند باید با تفکر درباره اشکالات پیشنهاد مطرح شده، ناکارآمدي آن را نشان بدهد.
  اگر هم نسبت به پیشنهاد حس خوبی داشته باشیم، ابعاد منفی آن را یکسره کنار میگذاریم و به طور ناخواسته و ناآگاهانه در دفاع از آن زیاده روي میکنیم.
  در واقع، ما بدون آن که متوجه باشیم ابتدا نسبت به پیشنهادي که دریافت میکنیم واکنش مثبت یا منفی نشان
  میدهیم و سپس در جهت توجیه آن بر می آییم خلاقیت تکنیکهایی دارد که به ما کمک میکند مسیر تفکر و رفتارمان را هدایت کنیم
  تکنیک PMI
  پی ام آي PMIیک تکنیک خیلی ساده است. آن قدر ساده که ممکن است باعث شود آن را جدي نگیریم. این تکنیک میگوید در مواجهه با یک موضوع پیشنهادي، اول نکات مثبت آن را بررسی کنید Plusسپس نکات منفی آن را Minusو در نهایت به نکات جالب توجه کنید Interesting رعایت همین نظم و ترتیب ساده در چند دقیقهاي که پیشنهاد بررسی میشود، میتواند کار خودش را بکند و ما را از پیش داوري تحت تاثیر احساساتمان رها سازد.
  برشمردن نکات مثبت پیش از بررسی بقیه ابعاد، عمدي و در جهت غلبه بر مسیر متداول است. به نظر میرسد وقتی به ابعاد مثبت یک موضوع فکر میکنیم، شیمی مغز کمی متفاوت از زمانی است که از جهت منفی به آن نگاه میکنیم. بعد از نکات مثبت، وقت کافی براي برشمردن نکات منفی هم داریم.
  اما عنصر سوم نکات جالب اهمیتی حیاتی دارد. این عنصر باعث میشود نه تنها به برداشتهاي خود، بلکه به جذابیتهاي نهفته در پیشنهاد بپردازیم. الزام به بررسی ویژگیهاي جالب یک پیشنهاد فارغ از این که نسبت به آناحساس خوبی داریم یا از آن خوشمان نمیآید و تلاش براي تکمیل و پرورش ایده پیشنهادي حد بالایی از موفقیت را تضمین میکند.
  وقتی ایدهاي به مردم ارائه شود، یا با آن مخالفت میکنند یا آن را میپذیرند. پس از این تصمیم گیري، براي دفاع از آن سراغ استدلال و ... میروند. اما این تکنیک به مغزمان میگوید: عجله نکن! بیا قبل از این که این طرفی یا آن طرفی شوي، ایده پیشنهادي را به صورت عادلانه از چند زاویه مختلف بررسی کنیم.

   

  جهت مشاهده تصاویر بیشتر به ادامه مطلب بروید


  این مطلب تا کنون بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ سه شنبه 16 شهريور 1395 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : , , , , , , , , , , ,

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز جمعه 28 مهر 1396

 • تعداد وبلاگ :55487
 • تعداد مطالب :159946
 • بازدید امروز :157282
 • بازدید داخلی :11863
 • کاربران حاضر :218
 • رباتهای جستجوگر:377
 • همه حاضرین :595

تگ های برتر