تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

برگزاری جلسه معرفی کتاب کرامت انسانی و مجازات های بدنی از منظر اسلام و حقوق بشر غربی به مناسبت دهه ک

  به مناسبت دهه کرامت، کتاب کرامت انسانی و مجازات های بدنی از منظر اسلام و حقوق بشر غربی در کتابخانه بقیه الله اعظم باروق معرفی شد.

   

  پس از پیروزی انقلاب اسلامی و به خصوص در چند سال اخیر همواره، غرب سعی در مداخله و هجمه علیه نظام جهموری اسلامی ایران تحت عنوان عدم  رعایت حقوق بشر و عدم توجه به کرامت انسانی، داشته است و در واقع غربیها سعی در ایجاد شبهه و ابهام در افکار عمومی جامعه اسلامی ایران دارند.

  کتاب «کرامت انسانی و مجازات های بدنی از منظر اسلام و حقوق بشرغربی» تالیف عید محمد احمدی از انتشارات موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) می باشد. از دیگر تالیفات عید محمد احمدی کتاب حقوق اساسی جمهوری اسلامی افغانستان می باشد. کتاب در سه فصل تبیین مفاهیم ،پیشینه و بنیان های حقوق بشر در اسلام و غرب، اقسام، مبانی نظری و ماهیت کرامت انسانی در اسلام و اسناد حقوق بشری  و نگاهی به اهداف مجازات و بررسی چالش های حقوق بشری مجازات های بدنی  تهیه و تنظیم شده است.این کتاب با تیراژ 1000 در سال 1390 و در 280 صفحه چاپ شده است.

  نویسنده در این کتاب خاستگاه کرامت در اسلام را وحیانی و مفهوم آن را قرآنی  معرفی می کند اما خاستگاه کرامت در اسناد حقوق بشری، را حقوق طبیعی، اومانیستی یا قراردادی می داند که هیچ گونه مفهوم روشنی از آن ارائه نکرده اند.

  همه مجازات های اسلامی در راستای حمایت از کرامت انسانی وضع شده اند بر خلاف غرب که در گذشته بدون توجه به اصول مسلم انسانی وضع شده اند در دیدگاه اسلام عقل و روح،منشا کرامت ذاتی است و در حقوق بشر غربی عمدتاً توانایی عقلی را معیار کرامت ذاتی می دانند.

  نویسنده در این کتاب در پی پاسخ به  سوالاتی  ازقبیل:

    - از نگاه حقوق بشر، کرامت ذاتی انسان چیست و چه اقتضایی داردکه مجازات ها با توجه به آن باید جرح تعدیل شود ؟

  - آیا مجازات های بدنی با کرامت ذاتی انسان، ناسازگار است؟

  - ظابطه تفکیک مجازات های انسانی از مجازات های خشن و غیر انسانی چیست؟

  - آیا اسناد حقوق بشری صلاحیت جهان شمولی دارند و می توانند معیاری برای مجازات های خشن و غیر انسانی ارائه دهند ؟

  - کرامت ذاتی چیست؟ آیا ازاین ویژگی ذاتی انسان می توان حقوق مشترکی میان انسانها استخراج کرد ؟

  - اهداف مجازات در نظام کیفری اسلام و غرب کدام است؟

   

  هدف بسیار مهم کتاب هم ، مقابله با هجمه غربیان به آموزه های جزایی اسلام به بهانه « رعایت حقوق بشر» است به همین دلیل است که نویسنده با توجه به ضرورت تبیین و دفاع منطقی و عقلانی از حقوق جزایی اسلام تلاش کرده است به تبیین کرامت ذاتی انسان در استخراج مسائل حقوقی بپردازد و با بررسی و تحلیل مجازات های مقرر در اسلام ، به ویژه مجازاتهای بدنی شرعی ارتباط آنها را با کرامت ذاتی انسان روشن کند.  

   


  این مطلب تا کنون 100 بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ پنجشنبه 21 مرداد 1395 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : , , , , , , , , , , , ,

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز جمعه 28 مهر 1396

 • تعداد وبلاگ :55487
 • تعداد مطالب :160022
 • بازدید امروز :158438
 • بازدید داخلی :12005
 • کاربران حاضر :210
 • رباتهای جستجوگر:383
 • همه حاضرین :593

تگ های برتر